Nacionalni ispiti

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja i ove školske godine provodi nacionalne ispite i to u svim školama Republike Hrvatske. Cilj je nacionalnih ispita, koji se provode u gotovo svim zemljama Europske unije i u našemu okruženju, utvrditi temeljna znanja i kompetencije učenika na kraju pojedinih obrazovnih ciklusa.

Nacionalni ispiti provest će se u školskoj godini 2023./2024. za učenike osmih ali i za učenike četvrtih razreda u svim osnovnim školama Republike Hrvatske. Učenici četvrtih razreda pisat će nacionalne ispite iz Hrvatskoga jezika, Matematike, materinskoga jezika (samo za učenike koji se školuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina – Češki jezik) i Prirode i društva. Učenici osmih razreda pisat će nacionalne ispite iz Hrvatskoga jezika, Matematike, prvoga stranog jezika, Biologije, Fizike, Geografije, Kemije i Povijesti.

Kao što je već navedeno, nacionalnim se ispitima žele objektivno sagledati učenička postignuća i trajno stečena znanja  koja su rezultat rada na redovitoj nastavi i posebnim oblicima nastave (dopunska i dodatna). Dakle, nije se potrebno dodatno pripremati za nacionalne ispite jer su pripreme suprotne ciljevima nacionalnih ispita. Rezultati nacionalnih ispita bit će vrijedna povratna informacija učenicima, njihovim roditeljima, učiteljima, ravnateljima škola, ali i Ministarstvu znanosti i obrazovanja te svim drugim nacionalnim obrazovnim institucijama.

Dosadašnja uspješna provedba nacionalnih ispita za učenike osmoga razreda jamstvo je da će provedba ispita za učenike četvrtoga razreda također biti jednako uspješna te u skladu s kalendarom i vremenikom provedbe koji je ovdje priložen.

O svim daljnjim uputama učenici i njihovi roditelji bit će pravodobno obaviješteni.

Priloženi dokumenti:
Kalendar_-_NI.jpg (186.59 KB)

objavio: Sanela Dvoržak   datum: 14. 12. 2023.