“Otkrijmo Jemeršića”

Gostovanje u bjelovarskoj Narodnoj knjižnici "Petar Preradović"
Zahvaljujući ravnateljici bjelovarske Narodne knjižnice „Petar Preradović“, Vjeruški Štivić i knjižničarki Branki Mikačević, slikovnica „Ljubav sve pozlati“ uspjela je doći i do bjelovarskih učenika.
Kao ustanova koja naglašeno brine o i njeguje zavičajnu građu svih vrsta, njihova knjižnica je prepoznala vrijednost slikovnice o grubišnopoljskom svećeniku Jemeršiću.
U ugodnoj i veseloj atmosferi s bjelovarskim učenicima i njihovim učiteljicama, naši su učenici-autori još jednom imali priliku predstaviti svoj trud i rad, te educirati sve prisutne o ovom velikanu bilogorskog kraja.
Sve su popratili bjelovarski mediji, a cijeli članak možete pročitati OVDJE.
*fotografije Bjelovar.info
učiteljica Manuela Iveković




Jemeršić na međuopćinskoj smotri LiDraNo
U sklopu projekta „Otkrijmo Jemeršića“ naš „Intervju s Jemeršićem“ putuje na međuopćinski LiDraNo u Veliku Trnovicticu kako bismo i tamo educirali učenike o našem grubišnopoljskom velikanu.
Uz red smijeha, red pažnje i izvrsnu izvedbu naših učenica Jelene Frantal i Nike Đerke, o Jemeršiću sada znaju nešto više svi učenici, ali i njihovi mentori koji su bili prisutni u dvorani mjesnog doma U Velikoj Trnovitici.
Ispraćene pljeskom i osmjesima, učenice Jelena i Nika, i njihove lutkice Željka Znatiželjka i Ivan Jemeršić, popularizirali su još jednom našeg Jemeršića na kojega smo toliko ponosni.
učiteljica Manuela Iveković
Posjet Nadbiskupijskom arhivu
Projekt „Otkrijmo Jemeršića“ nastavlja se i ove školske godine.
Danas smo posjetili Nadbiskupijski arhiv u Zagrebu kako bismo istražili povijesne arhivske izvore o Jemeršiću te kako bismo se upoznali s radom arhiva i zanimanjem arhivara.
Smješten u najstarijoj nesakralnoj zgradi grada Zagreba, zbog koje je i sam arhiv vrijedan arhitektonski spomenik, Nadbiskupijski arhiv čuva brojnu dragocjenu povijesnu građu. Nama su posebno zanimljive bile Jemeršićeve svjedodžbe iz viših razreda i s fakulteta, njegovo pismo molbe kojom izražava želju za namješenjem u grubišnopoljskoj župi, kao i spis sa potpisima župljana koji ga u toj namjeri podupiru.
učiteljica Manuela Iveković
Izvorni znanstveni rad naše škole: “Znanje učenika o Ivanu Nepomuku Jemeršiću”
Provođenje ankete u sklopu projekta „Otkrijmo Jemeršića“, o poznavanju Ivana Nepomuka Jemeršića tijekom 2023./2024. školske godine, donijelo je vrijedne podatke koji su analizirani i oblikovani u izvorni znanstveni rad “Znanje učenika o Ivanu Nepomuku Jemeršiću – osobi po kojoj Osnovna škola u Grubišnom Polju nosi ime”. Rad je objavljen u časopisu „Napredak : Časopis za interdisciplinarna istraživanja u odgoju i obrazovanju“, Vol. 165 No. 3-4, 2024, a njegovi su autori: Ivica Iveković, Manuela Iveković i Ana Delić Jančar.
Cilj istraživanja bio je utvrditi koliko osnovnih znanja imaju učenici naše škole o osobi i životu Ivana Nepomuka Jemeršića. Željelo se utvrditi postoje li razlike u razini znanja između učenika koji pohađaju matičnu i područnu školu, između učenika koji žive u Grubišnom Polju i izvan Grubišnog Polja, između dječaka i djevojčica te između učenika razredne (1.-4. razred) i predmetne nastave (5.-8. razred). Podaci dobiveni anketom, pomogli su odrediti daljnji tijek Projekta.
Inače, ovo je prvi od dva planirana rada koji se bavi analizom podataka o poznavanju učenika o Jemeršiću. Rad je usmjeren je prvenstveno na analizu početnog stanja i bazičnog poznavanja Jemeršića kod učenika.
Drugi rad, na kojemu autori trenutno još rade, donosi usporedbu bazičnog poznavanja Jemeršića i poznavanja Jemeršića nakon završetka 1. godine projekta „Otkrijmo Jemeršića“ u sklopu kojeg su održane brojne radionice, predavanja te edukativni igrokaz o Jemeršiću kako bi se što više educiralo učenike.
Podaci dobiveni usporedbom donose iznenađujuće i motivirajuće podatke, stoga, ostanite u toku!
U međuvremenu, prvi od dva navedena rada možete pročitati OVDJE.
učiteljica Manuela Iveković

Predstavljanje slikovnice o Jemeršiću "Ljubav sve pozlati!
Konačno ju imamo!
Uz svesrdnu potporu i pomoć naše ravnateljice Snježane Šeliš, svjetlo dana ugledala je Slikovnica o Jemeršiću „Ljubav sve pozlati“.
Na svečanoj promociji u Centru za informiranje i kulturu u Grubišnom Polju, uz prisustvo poznatih i ozarenih nama bliskih i dragih lica, te uz pomoć naše časne sestre Ivanke, učenici Nika i David Đerke, Jelena Frantal i Emma Šplajt, održali su svoju prvu promociju slikovnice na kojoj su radili cijelu školsku godinu.
Nakon kratkog uvoda i predstavljanja učenika, prostorom se proširila prikladna pjesma „Jedna je Hrvatska“, a program je nastavljen izlaganjem o izradi slikovnice, što su učenici saznali tijekom tog procesa, što su novoga naučili i što im je bilo najzanimljivije.
Nakon recitacije „Tri boje“ i prikladne pjesme o sv. Josipu koje je s učenicima pripremila časna Ivanka, učenice Nika Đerke i Emma Šplajt odigrale su za sve prisutne naš edukativni igrokaz „Intervju s Jemeršićem“.
Uistinu je malo reći hvala, ali neka ipak bude:
hvala kolegicama knjižničarkama, Ani Delić Jančar i Kristini Rožić,
svim kolegicama razredne nastave
kolegicama informatičarima (za provođenje ankete)
pedagoginji na ideji, podršci i realizaciji projekta
kolegicama hrvatskog jezika (prikupljanje građe, savjeti, posebno Moniki Krasniqi)
novinarki Vesni Žagar Janošić
profesorici Moniki Vojvodić Andričević
Ivoni Janoti iz TZP Južna Bilogora
svim učenicima
i posebno ravnateljici koja je ravnateljici prepoznala ovaj projekt, podržala ga svim snagama te uvijek bila prisutna kao podrška i veliki motivator.
HVALA!
učiteljica Manuela Iveković
Slikarska kolonija u sklopu Jemeršićevog proljeća
U sklopu Jemeršićevog proljeća u četvrtak 23.5. u suradnji s TZP Južna Bilogora, održana je slikarska kolonija za učenike naše škole (i razrednu i predmetnu nastavu). Učenici su prema fotografskim predlošcima, tehnikom po želji, slikali i crtali motive našeg kraja vezane uz Jemeršićev život.
Slikarska kolonija je održana u vanjskom zelenom i osunčanom ambijentu ispred naše škole, gdje su učenici na dekicama i jastučićima slikali na travi.
Vješte ruke oblikovale su motive župne crkve sv. Josipa u kojoj je Jemeršić služio, Jemeršićev lik, vilu Moj mir. U predivnoj opuštajućoj i suradničkoj atmosferi, učenici su kolonijom na još jedan način obilježili 160. godišnjicu rođenja Ivana Nepomuka Jemeršića.
Od učeničkih radova napravljena je izložba na hodnicima naše škole, a kasnije su neka od njihovih djela pretvorena i u razglednice.
učiteljica Manuela Iveković
Edukacija učenika predmetne nastave o Jemeršiću
Projekt „Otkrijmo Jemeršića“, početkom školske godine, započeli smo anketom poznavanja Jemeršića koju su riješili svih učenici naše škole. Htjeli smo saznati kakvo je stvarno početno stanje i poznavanje Jemeršića kako bismo zatečeno stanje mogli poboljšati.
Anketa je bila usmjerena na 5 osnovnih činjenica o Jemeršiću: mjesto rođenja i smrti, poznavanje jezika, smjestiti ga u određeno povijesno razdoblje, zanimanje i aktivnosti kojima se bavio u slobodno vrijeme.
Na temelju ankete zamišljena je i prikladna edukacija o Jemeršiću koja bi učenike intenzivno informirala, ali i proširila bazično poznavanje Jemeršića te ih potaknula na kritičko mišljenje.
Edukacije su uspješno provedene po svim razrednim odjeljenjima predmetne nastave s pomoću aplikacije Kahoot i Mentimeter.
Posebno izdvajamo edukaciju osmih razreda koja je bila zajednička i natjecateljskog tipa. Naime, nakon provedene edukacije, učenici su još jednom riješili istu anketu s početka školske godine, a najbolje postignute rezultate nagradili smo posebnom nagradom: nagradnim danom, tj. izletom, čemu su se posebno razveselili.
učiteljica Manuela Iveković
Edukacija učenika razredne nastave o Jemeršiću
Osim izrade slikovnice o Jemeršiću, učenici Nika i David Đerke, Jelena Frantal i Emma Šplajt, osmislili su i igrokaz kojim planiraju educirati svoje vršnjake o životu i djelu Ivana Nepomuka Jemeršića.
Učiteljica Manuela Iveković, voditeljica projekta i istoimene izvannastavne aktivnosti, prepričala im je činjenice iz svima nam davnog 19. st. te su učenici navedene podatke svojim riječima oblikovali na jednostavan, razumljiv i humorističan način kako bi što više privukli pažnju svojih vršnjaka.
Radi se o igrokazu koji u formi intervjua vodi znatiželjna i otkačena novinarka Željka Znatiželjka koja uz pomoć moderne tehnologije, hologramom „oživi“ Jemeršića za potrebe intervjua kako bi što više saznala o njemu.
Igrokaz je namijenjen učenicima razredne nastave, a u sedmominutnom lutkarskom igrokazu učenici-gledatelji su obogatili svoje znanje o Jemeršiću na privlačan i zanimljiv način. Smijeha nije nedostajalo, kao ni pozitivnih emocija.
Učenici su poslije predstave mogli postaviti različita pitanja, opipati i isprobati lutkice, kao i pitati naše glumice bilo što što ih zanima.
Igrokaz je odigran u svim razrednim odjeljenjima matične škole, ukupno njih 9.
učiteljica Manuela Iveković
Oblikovanje slikovnice o Jemeršiću
Projekt „Otkrijmo Jemeršića“ se, osim brojnim aktivnostima vezanim uz popularizaciju lika Ivana Nepomuka Jemeršića, odvija i tijekom istoimene izvannastavne aktivnosti na kojoj se posvećujemo izradi slikovnice o Jemeršiću.
Slikovnica je planirana kao nastavno pomagalo koje bi učiteljicama i budućim generacijama naših učenika bilo trajni izvor vrijednih informacija o Jemeršiću.
S obzirom na to da je namijenjena prvenstveno učenicima razredne nastave, trudimo se učiniti ju što šarenijom, razumljivom i općenito privlačnom. Koristimo kombinaciju kolaž tehnike i akvarela. U popularnim časopisima za djecu (Smib, MAK, Dětský koutek) tražimo željene boje za scene koje namjeravamo prikazati.
Posebnu pozornost posvećujemo detaljima, simbolici prikaza, kao i liku samog Jemeršića, koji iako nosi crnu dugačku reverendu, nikako nije neki mračan i ozbiljan lik. Štoviše, Jemeršića želimo što vjernije prikazati onakvim kakvim smo ga upoznali kroz njegova književna djela, ali i kroz konkretna djela koja su ostala i do dandanas svjedoče o njemu, a to je, kao ljubitelja čovjeka, životinja i prirode, te velikog domoljuba i Božjeg čovjeka.
Kako će to sve izgledati, ostanite s nama!
učenici: Nika i David Đerke, Jemlena Frantal i Emma Šplajt
učiteljica Manuela Iveković
Jemeršić - "knjigoljubac" 🙂
Jeste li znali da je i Jemeršić jako volio knjige? Ne samo da je bio visoko obrazovan i načitan, već je s vremenom počeo i sam pisati. Prema podacima povjesničara V. Herouta uz Jemeršićevo je ime u razdoblju od 1984. do 1914. g. vezano 13 djela koja obrađuju različite teme.
Više o Jemeršićevim djelima pročitaj u nastavku ⬇️ ⬇️ ⬇️
Prvo je djelo Majka u radu za Boga i Hrvatsku, tiskano 1894. g., ali je zbog velikog interesa čitateljstva već sljedeće godine došlo do objavljivanja drugog izdanja. U tom se djelu obraća majkama s puno produhovljenih riječi i naglašava važnost „roditeljske kuće kao prve škole, a majke kao prve učiteljice“.
Godine 1895. Jemeršić je objavio Temeljne istine objave Božje i razum vjeri i znanosti, tematikom namijenjenu užem krugu čitateljstva, tj. onima koji se interesira odnos vjere i znanosti.
Godine 1896. izašlo je prvo izdanje knjige Bog i Hrvatska koje u određenom smislu objedinjuje prethodna dva djela. U jednom dijelu knjige Jemeršić povezuje majčinsku ljubav s ljubavlju prema domovini, također prvi put piše o svojoj ljubavi prema Hrvatskoj i snu o njezinoj slobodi.
U godini 1898. slijedi Iz života u život, kojom nastoji ostaviti vrijedne pouke za život čitatelja. Nakon nje objavljeno je jedno od najčitanijih i najprevođenijih Jemeršićevih djela: Hrvatski narod, koje je posvetio hrvatskom seljaku.
1899. g. izašla je knjižica pod imenom Hrvatski narod i povijest Kraljevine Češke, koja je zapravo prijevod istoimene češke knjige Václava Vladivoja Tomeka.
U vrijeme tamnovanja napisao je knjigu Bez slobode u kojoj doznajemo kako je doživio ta događanja, te Kopnom i morem na Plitvička jezera koju je tiskao nakon izlaska iz zatvora 1904. g.
Nakon sudjelovanja 1908. u prvom hrvatskom narodnom hodočašću u Lourdes (Lurd) izlazi knjiga Hrvati u Lurdu u kojoj opisuje hodočašće koje je za njega od posebnog značenja. Naime, nakon žarkog širenja pobožnosti Majci Božjoj Lurskoj u vlastitoj župi, 1889. g. uspio je i postaviti poseban oltar Majci Božjoj, a sljedeće godine i prigraditi k crkvi kapelicu u koju se taj oltar smjestio.
Godine 1914. objavljuje svoje posljednje djelo Hrvati u Rimu, u kojem je opisao put hrvatskih hodočasnika 1913. g. u Rim.
Zanimljivo je kako je Jemeršić sredstvima od prodaje knjiga sagradio vilu Živila Hrvatska u Peratovici kraj Grubišnog Polja, a iz knjige utisaka saznajemo kako su posjetitelji imali samo riječi pohvale i zahvale za Jemeršićev rad.
učiteljica Manuela Iveković
Izrada slikovnice o Ivanu Nepomuku Jemeršiću
Nakon što su sastavili tekst za slikovnicu, vrijedni su učenici u sklopu školskog projekta na istoimenoj izvannastavnoj aktivnosti „Otkrijmo Jemeršića“ započeli s izradom slikovnice o Jemeršiću. Kombiniranjem različitih tehnika, a većinom tehnike kolaža, papirić po papirić nastaje skromno djelo putem kojega se nadamo da će sljedeće generacije djece na lakši, zanimljiviji i njima prilagođen način moći saznati mnogo toga o Ivanu Nepomuku Jemeršiću.
učenici: Nika i David Đerke, Jelena Frantal i Emma Šplajt
učiteljica Manuela Iveković
Početak projekta – istraživanje
Projekt „Otkrijmo Jemeršića“ započinjemo posjetom i istraživanjem upravo u njegovoj spomen-sobi.
Naime, nakon što je raznim pritiscima bio primoran prodati gospodarstvo u Peratovici, zajedno s vilom „Živila Hrvatska“, Jemeršić je 1920. g. dao izgraditi novu vilu „Moj mir“ u blizini grubišnopoljskog groblja. U toj je vili primao brojne posjetitelje i prijatelje te živio u njoj sve do svoje smrti.
Imamo sreću što danas u toj vili žive časne sestre sv. Vinka Paulskog koje brižno čuvaju njegovu sobu, spise i sav originalni unikatno ukrašeni namještaj koji je Jemeršić ostavio za sobom.
Vrijedni su učenici, pod vodstvom knjižničarke Ane Delić Jančar, posjetili Jemeršićev nekadašnji dom, zbirku spisa i knjiga koje im je pokazala naša sestra Ivanka, te prikupili materijale za nastavak projekta.
učiteljica Manuela Iveković i knjižničarka Ana Delić Jančar
Školski projekt "Otkrijmo Jemeršića" šk. g. 2023./2024.
Povodom 160. godišnjice rođenja našeg sugrađanina, Ivana Nepomuka Jemeršića – prema kojemu naša škola nosi ime, odlučili smo ga još bolje upoznati, otkriti značaj njegovog djelovanja i iznova vrednovati njegov lik i ostavštinu.
Početkom školske godine 2023./2024. pokrenut je projekt „Otkrijmo Jemeršića“ kojim, u suradnji s gradom Grubišno Polje i TZ Južna Bilogora, namjeravamo produbiti poznavanje lika i djela Ivana Nepomuka Jemeršića u naših učenika, te likovnim i literarnim izražavanjem stvoriti edukativne i kulturne sadržaje za buduće generacije.
Ovim projektom također želimo potaknuti svijest o važnosti djelovanja u lokalnoj zajednici i važnosti koju pojedinac ima, upravo na primjeru Ivana Nepomuka Jemeršića.
*Dokument projekta moguće je pročitati OVDJE.
učiteljica Manuela Iveković