2019-03-04 08:17:31

DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA

OBILJEŽILI SMO DAN HRVATSKE GLAGOLJICE

Obilježili smo Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

 

Glagoljica je staroslavensko pismo nastalo sredinom 9. stoljeća kojim su se Hrvati služili čak do kraja 19. stoljeća. Budući da glagoljica ima veliku ulogu u razvoju pismenosti Hrvata, zaslužuje da joj se posvetimo.

U veljači 2019. godine na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Hrvatski sabor proglasio je dan 22. veljače kao Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Naime, upravo je 22. veljače 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga Misal po zakonu rimskog dvora. Knjiga je tiskana hrvatskim jezikom na glagoljici. Početkom školske godine 2018./2019. glagoljica je dobila mjesto u učeničkim izvannastavnim aktivnostima u našoj školi tako da učenici viših razreda imaju mogućnost pohađati izvannastavnu aktivnost Mali glagoljaši pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika Sandre Tuček. Mali glagoljaši i njihova učiteljica uredili su pano u učionici hrvatskoga jezika kako bi obilježili Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Na panou su postavili 33 slova glagoljične azbuke s nazivima i informacijama o svakom slovu. Također, učenici su crtali i izrezivali glagoljična slova. Mali glagoljaši ove su školske godine bili aktivni. Naučili su pisati glagoljicom te su upoznali povijest nastanka glagoljice, glagoljične spomenike u Hrvatskoj, rukopisne knjige te prvotiske pisane glagoljicom. Obilježavanju Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva priključila se i časna sestra Ivanka koja je u suradnji s učiteljem likovne kulture, Marinom Grakalićem, učiteljicom hrvatskoga jezika, Sandrom Tuček, i učenicima uredila pano u holu škole.

Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva obilježen je i na nastavi hrvatskoga jezika gdje su se učenici imali prilike prisjetiti povijesti glagoljice i glagoljaštva u Hrvatskoj te pisati glagoljicom.

 

Sandra Tuček, mag. educ.


Osnovna škola Ivana Nepomuka Jemeršića Grubišno Polje