OBNOVA BIJELE LABUDICE

KREĆE OBNOVA BIJELE LABUDICE - TRENUTNO NAJVEĆE INVESTICIJE U GRUBIŠNOM POLJU - ENERGETSKE OBNOVE OSNOVNE, SREDNJE ŠKOLE I DVORANE - PROJEKT VRIJEDAN 11 MILIJUNA KUNA

Bjelovarsko-bilogorska županija nastavlja s aktivnostima na najvećoj obnovi svojih škola u županijskoj povijesti i u skladu s tim bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, uz prisutstvo direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravka Ponoša, potpisao je ugovor s izvođačima radova zajednicom ponuditelja H-GRAD d.o.o. i POMGRAD d.d. o izvođenju radova na kompletnoj obnovi grubišnopoljske Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića, Srednje škole Bartola Kašića te pripadajuće školsko-sportske dvorane - projekta vrijednog 10.754.006,53 kune.

Za energetsku obnovu navedenih škola iz europskih fondova osigurano je gotovo 7 milijuna kuna, dok će preostalih 4 milijuna kuna osigirati Bjelovarsko-bilogorska županija.

Najveća je to trenutno investicija na području Grada Grubišnog Polja, ali i druga po vrijednosti radova u trenutnim projektima obnove u školstvu vrijednim 30 milijuna kuna na području županije odmah iza obnove garešničke Osnovne škole.

Grubišnopoljska Bijela labudica sagrađena je 1956. godine i u posljednjih 60 godina na njoj nisu izvođeni značajniji radovi, a sada će ona biti doslovno obnovljena od temelja do krova.

Radovi, između ostalog, podrazumijevaju kompletnu obnovu krovišta, izmjenu stolarije, postavljanje nove termo ovojnice/fasade, izolaciju stropa podruma, izolaciju podova, izgradnju podizne platforme za osobe s invaliditetom, novi sanitarni čvor za inavlide, ugradnju sustava prozračivanja u školsko-sportskoj dvorani i niz drugih radova.

Završetkom radova u potpunosti će biti obnovljene grubišnopoljske škole čime će se doći do ušteda većih od 50 %, a učenici i nastavnici zbog kojih se cijeli projekt i radi imat će bolji standard i uvjete školovanja i rada u tim obrazovnim ustanovama u gradu Grubišnom Polju. Trenutno grubišnopoljsku Osnovnu i Srednju školu pohađa 600 učenika, a zaposleno je 120 djelatnika.

Kako se škole energetski obnavljaju samim time smanjuju se troškovi njihova održavanja, a na svojevrsni način ušteđena sredstva uz još dodatna sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije uložit će se u opremanje škola koje nakon energetske obnove onda očekuje i opremanje novim namještajem i drugom posebnom opremom.

Posebno treba istaknuti kako je na posljednjem natječaju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Bjelovarsko-bilogorska županija bila izuzetno uspješna, ne samo u kandidiranju projekata, kao druga županija u Hrvatskoj, već i po odobrenju istih. Naime, po tom natječaju Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i njenim ustanovama odobreno je 27 projekata vrijednih 105 milijuna kuna. Samim time naša županija druga je u Hrvatskoj po prijavama, ali i povlačenju sredstava za energetsku obnovu.

I na području grada Grubišnog Polja u sklopu tog natječaja u obnovu će dvije područne škole i to u Ivanovom Selu i Velikim Zdencima projekti vrijedni 4,5 milijuna kuna za koje su osigurana sredstva.

Tako je naša županija postala jedno veliko gradilište, jer praktički neće biti niti jedne općine niti grada u kojemu Bjelovarsko-bilogorska županija neće voditi investicije energetske obnove uspješno koristeći europska sredstva.

Priopćenje

Bjelovarsko-bilogorska županija

Kabinet župana

objavio: Ana Delić Jančar   datum: 4. 10. 2018.